Člani projekta študijske novinarske poti Zagorja in Zasavja, ki jo vodi gospod Ivan Botteri, so se 10. maja ustavili tudi na domačiji Medved. V skupini je bilo 19 priznanih slovenskih novinarjev, ki se ukvarjajo predvsem s turizmom.
Ob prijetnem klepetu pod orehom smo jim v kratkem orisu predstavili zgodovino Medvedove družine in potek obnavljanja objektov. Seznanili smo jih, da so vsi objekti v Registru kulturne dediščine. Po ogledu cvetočega okrasnega vrta nismo pozabili omeniti, da je leta 1995 prejel v Lizboni bronasto odličje v kategoriji malih okrasnih kmečkih vrtov Evrope. Nato smo se odpravili na skedenj, kjer so si ogledali stalno etnografsko zbirko. Postavitev je omogočil Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Seznanili smo jih, da osrednji prostor namenjamo najrazličnejšim aktivnostim. Na njem potekajo delavnice za osnovnošolce, občasno ga KD Podkum uporabi za gledališke predstave, zadnjih pet let pa v poletnih mesecih potekajo na skednju, ki ima odlično akustiko, koncerti Mednarodnega glasbenega festivala URSUS. Izvajalci so mladi glasbeniki skoraj s celega sveta, ki trenutno živijo in delujejo v Evropi.
S sprehodom v macesnov gaj, ki je v tem mesecu sveže pomladno zelen, so se lahko prepričali, da so macesnova drevesa posajena v smeri sončnih žarkov, z lipo v središču. Tudi bela glicinija, ki je med največjimi v Sloveniji, je s svojo lepoto in sladkim vonjem pritegnila njihovo pozornost.
Pred odhodom so si ogledali še notranjost hiše, staro kuhinjo in kmečko hišo s krušno pečjo in Bohkovim kotom.
Mesečni arhiv: maj 2018
Ustvarjalnost učencev POŠ Čemšenik
Čeprav je pomladansko cvetje v Podkumu že pogledalo izpod korenin, so učenci od 1. do 4. razreda POŠ Čemšenik ustvarjali cvetje iz papirja in ga odnesli na svoje domove. Morda ga bodo postavili na svojo mizo, podarili mami ali pa ga naslednje leto vpletli v velikonočno butaro. Spretnejši so iz njih naredili pisan šopek. Tisti, ki jih je izdelovanje rožic navdušilo, pa bodo kakšno izdelali tudi doma.
Po obveznem čaju in piškotih so se odpravili v macesnov gaj, kjer so preživeli prvi del glasbene urice. Ob pravljici o gozdnih palčkih muzikantih in živalih so se naučili pesmico Palček Piskalček, jo spremljali z lastnimi inštrumenti, dirigirali…in sploh spoznavali ali pa obnovili številne glasbene pojme.
Nato so se odpravili v hišo in zaigrali še na spremljevalne inštrumente, ki jih lahko naberemo v naravi: kamne in kamenčke, paličice, buče, storže, orehe, lončke, napolnjene s koruzo, semeni, rižem, kamenčki. Tudi kuhalnice, lonci, zajemalke in kozarci iz stare Medvedove kuhinje so se spremenili v inštrumente.
no images were found